Οι “Μαινάδες” ήταν η θηλυκή συντροφιά του θεού Διόνυσου. Eμείς κλέψαμε πέντε από αυτές, τις μεταμορφώσαμε σε σύγχρονους ζεστούς, διώροφους ξενώνες για 2-4 άτομα και τις στήσαμε στον δικό μας χώρο, στις Μαίνητες, ώστε να βλέπουν όλη τη Χώρα της Άνδρου, τα χωριά και το πέλαγος. Επιπρόσθετα φτιάξαμε τις “Μικρές Μαινάδες”, τέσσερα studios, τα οποία δίνουν άλλη μια επιλογή στον επισκέπτη που επιλέγει το συγκρότημα για τη διαμονή του. Η κάθε μια μαιζονέτα έχει τη δική της τρέλα, το δικό της χρώμα και στυλ, όλες όμως μοντέρνες στη σκέψη (ανέσεις) και παραδοσιακές στην εμφάνιση, περιμένουν να σας φιλοξενήσουν, να σας ξεναγήσουν, να σας κάνουν να ξεχάσετε ή να θυμηθείτε, να διασκεδάσετε ή να ξεκουραστείτε. Καλωσορίσατε στην Άνδρο, στις Μαίνητες, στις Μαινάδες…Καλωσορίσατε στις άλλες Κυκλάδες, των νερών και του πράσινου.Σας ευχαριστούμε που μας αφήνετε να δώσουμε πνοή στις διακοπές σας, έτσι ώστε να σας μείνουν αξέχαστες, όπως εσείς ονειρεύεστε και εμείς μπορούμε να συμβάλλουμε να γίνουν!
Η Τερψιχόρη ήταν μία από τις πιο γνωστές «ιέρειες» του θεού Διονύσου. Η ομώνυμη κατοικία στέκεται στο νότιο άκρο του συγκροτήματος των Μαινάδων. Από την βεράντα της σοφίτας της ο επισκέπτης αντικρύζει την υπέροχη θέα που προσφέρει το καταπράσινο τοπίο του κεντρικού τμήματος της Άνδρου.
Η Μυρτώ ανήκει και αυτή στην ομάδα των Μαινάδων που συνόδευαν το θεό Διόνυσο στα ξέφρενα ταξίδια του. Η μεζονέτα «Μυρτώ» βρίσκεται στο ανατολικό άκρο του συγκροτήματος. Διαθέτει δύο μπαλκόνια που «βλέπουν» προς την θάλασσα, χαρίζοντας στον φιλοξενούμενό τους μοναδικές εικόνες με την πρωτεύουσα της Άνδρου να ξεχωρίζει στο βάθος.
Στα αδιάκοπα γλέντια του Διονύσου συμμετέχει κ η Ευρυπύλη παρέα με άλλες Μαινάδες αλλά και Σάτυρους. Η ομώνυμη κατοικία προσφέρει στον επισκέπτη την ευκαιρία να θαυμάσει από ψηλά την υπέροχη θέα της ανατολικής Άνδρου καθώς θα ξεκουράζεται σε μία από τις δύο βεράντες του πρώτου ορόφου της.
Στην παρέα των Μαινάδων συναντάμε και τη Στερόπη. Η μεζονέτα που φέρει το όνομά της δένει με το περιβάλλον – όπως κ το υπόλοιπο συγκρότημα – μέσα από τα απαλά γήινα χρώματα που διαθέτει. Με κυρίαρχη την εικόνα του πρασίνου κ μια ανάσα από το παρακείμενο ρυάκι προσφέρει στον επισκέπτη στιγμές πραγματικής γαλήνης.
Στα ονομαστά διονυσιακά γλέντια συμμετέχει κ η Καλίμπια. Την φερώνυμη κατοικία την βρίσκουμε στο βορειοδυτικό άκρο του συγκροτήματος. Η Καλίμπια βλέπει προς την πλαγιά του όρους Πέταλο, το οποίο και χαρίζει την πολύτιμη σκιά του στην κατοικία, δροσίζοντας έτσι επαρκώς τους φιλοξενούμενούς της.
ΜΑΙΝΑΔΕΣ - Ενοικιαζόμενες Κατοικίες
Αθανάσιος Βαρούτης & Υιοι ΟΕ
Μαινίτες
84500 Άνδρος
Δεν μπορείτε να βρείτε την αγορά σας στο “Μαινάδες” Ενοικιαζόμενες Κατοικίες;